kspread - en to pt translation catalogue (51 entries)

en: Border
pt: Margem

en: Number Format
pt: Formato Numérico

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Postfix
pt: Sufixo

en: Precision
pt: Precisão

en: Format
pt: Formato

en: Pattern
pt: Padrão

en: Outline
pt: Contorno

en: Color
pt: Cor

en: Text Color
pt: Cor do Texto

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: KSpread Scripts
pt: Scripts do KSpread

en: KSpread Error
pt: Erro do KSpread

en: You must enter a name
pt: Têm de inserir um nome

en: The file already exists
pt: O ficheiro já existe

en: Could not open file.
    Perhaps access denied
pt: Não consegui abrir o ficheiro.
    Talvez acesso negado

en: Do you really want to delete the script
    %s
pt: Quer mesmo apagar o script
    %s

en: Rename
pt: Renomear

en: Clipboard is empty
pt: Área de transferência vazia

en: The server %s does not support the required interface
pt: O servidor %s não suporta a interface desejada

en: The chart application seems to have an internal error
pt: A aplicação de gráfico parece ter um erro interno

en: Delete Row
pt: Apagar Fila

en: Delete Column
pt: Apagar Coluna

en: Insert Row
pt: Inserir Fila

en: Insert Column
pt: Inserir Coluna

en: Money Format
pt: Formato Monetário

en: Percent Format
pt: Formato de Percentagens

en: Align Left
pt: Alinhar à Esquerda

en: Align Center
pt: Alinhar ao Centro

en: Align Right
pt: Alinhar à Direita

en: Allow multiple lines
pt: Permitir multiplas linhas

en: Lower Precision
pt: Menor Precisão

en: Higher Precision
pt: Maior Precisão

en: Insert Chart
pt: Inserir Gráfico

en: Un&do
pt: V&oltar

en: &Table
pt: &Tabela

en: &Image
pt: &Imagem

en: &Chart
pt: &Gráfico

en: &Object ...
pt: &Objecto ...

en: New View
pt: Nova Janela

en: Show Page Borders
pt: Mostrar Margens da Página

en: F&older
pt: &Pasta

en: New Table
pt: Nova Tabela

en: Fo&rmat
pt: Fo&rmato

en: &Auto Fill ...
pt: Preenchimento &Automático ...

en: Edit &global scripts...
pt: Editar scripts &globais...

en: Edit &local script
pt: Editar script &local

en: &Reload scripts
pt: &Recarregar scripts

en: &Using KSpread
pt: &Utilizando o KSpread

en: Could not start editor
pt: Não consegui iniciar o editor

en: You must first select the cells
    which contain the data.
pt: Têm de seleccionar primeiro
    as celas que contêm os dados.
