kpresenter - en to pt translation catalogue (172 entries)

en: Color
pt: Cor

en: Horizontal Gradient
pt: linhas horizontais

en: Vertical Gradient
pt: linhas verticais

en: Circle Gradient
pt: C&irculo ou Elipse

en: Rectangle Gradient
pt: &Rectangulo

en: Center
pt: Alinhar ao Centro

en: Choose Picture...
pt: &Mudar Imagem...

en: no picture
pt: Inserir Imagem

en: Choose Clipart...
pt: &Mudar Clipart...

en: no clipart
pt: Inserir Clipart

en: *.WMF *.wmf|Windows Metafiles
pt: *.WMF *.wmf|Metafiles do Windows

en: Preview
pt: Anterior

en: Number:
pt: Número:

en: Effect (appearing):
pt: Efeito (inicial):

en: No Effect
pt: Nenhum Efeito

en: Come from right
pt: Aparecer da direita

en: Come from left
pt: Aparecer da esquerda

en: Come from top
pt: Aparecer do topo

en: Come from bottom
pt: Aparecer de baixo

en: Come from right/top
pt: Aparecer da direita/topo

en: Come from right/bottom
pt: Aparecer da direita/baixo

en: Come from left/top
pt: Aparecer da esquerda/topo

en: Come from left/bottom
pt: Aparecer da esquerda/baixo

en: Wipe from left
pt: Aparecer da esquerda

en: Wipe from right
pt: Aparecer da direita

en: Wipe from top
pt: Aparecer do topo

en: Wipe from bottom
pt: Aparecer de baixo

en: Effect (object specific):
pt: Efeito (especifico do objecto):

en: Paragraph after paragraph
pt: Paragráfo após parágrafo

en: KPresenter Error
pt: Erro do KPresenter

en: Insert Clipart
pt: Inserir Clipart

en: Insert Picture
pt: Inserir Imagem

en: Could not init
pt: Não consegui inicializar

en: Insert picture
pt: Inserir Imagem

en: Insert clipart
pt: Inserir Clipart

en: Change clipart
pt: &Mudar Clipart...

en: Insert line
pt: Inserir Linha

en: Insert rectangle
pt: Inserir Rectangulo

en: Insert ellipse
pt: Inserir Circulo ou Elipse

en: Insert text
pt: Inserir Texto

en: Insert autoform
pt: Inserir Autoform

en: Delete object(s)
pt: Rodar objecto(s)

en: Align object(s) left
pt: Levantar objecto(s)

en: Align object(s) right
pt: Alinhar à Direita

en: Align object(s) top
pt: Levantar objecto(s)

en: Autoform-Choose
pt: Autoform-Escolher

en: KPresenter - Insert an Autoform
pt: KPresenter - Inserir uma AutoForm

en: KPresenter - Pen and Brush
pt: KPresenter - Caneta e Pincel

en: KPresenter - Rotate
pt: KPresenter - Opções

en: KPresenter - Shadow
pt: KPresenter - Opções

en: KPresenter - Page Background
pt: KPresenter - Fundo da Página

en: KPresenter - Options
pt: KPresenter - Opções

en: KPresenter - Presentation structure viewer
pt: KPresenter - Caneta e Pincel

en: KPresenter - Assign effects
pt: KPresenter - Atribuir efeitos

en: I can't assign an effect. You have to select EXACTLY one object!
pt: Não posso atribuir um efeito.Tem de seleccionar EXACTAMENTE um objecto

en: Pen color...
pt: Escolher cor...

en: &Find...
pt: &Fonte...

en: &Replace...
pt: &Rodar...

en: Pa&ge...
pt: Pá&gina...

en: &Picture...
pt: &Imagem

en: &Line
pt: &Linha

en: &Rectangle
pt: &Rectangulo

en: C&ircle or Ellipse
pt: C&irculo ou Elipse

en: &Text
pt: &Texto

en: &Object...
pt: &Objecto...

en: &Font...
pt: &Fonte...

en: Text &Color...
pt: &Cor do Texto...

en: Text &Alignment
pt: &Alinhamento do Texto

en: Align &Left
pt: Alinhar à &Esquerda

en: Align &Center
pt: Alinhar ao &Centro

en: Align &Right
pt: Alinhar à &Direita

en: Text &Type
pt: &Tipo de Texto

en: &Enumerated List
pt: Lista Num&erada

en: &Unsorted List
pt: Lista &Desordenada

en: &Normal Text
pt: Texto &Normal

en: &Pen and Brush...
pt: &Caneta e Pincel

en: &Raise object(s)
pt: Levanta&r objecto(s)

en: &Lower object(s)
pt: &Baixar objecto(s)

en: Rot&ate object(s)...
pt: Rod&ar objecto(s)...

en: &Shadow object(s)...
pt: Rod&ar objecto(s)...

en: Align Center (&horizontal)
pt: Alinhar ao Centro

en: Align &Top
pt: Alinhar à &Esquerda

en: Align Center (&vertical)
pt: Alinhar ao Centro

en: Align &Bottom
pt: Alinhar à &Esquerda

en: Page &Background...
pt: &Fundo da Página

en: Pa&ge Layout...
pt: Disposição da Pá&gina

en: &Options...
pt: &Opções...

en: &Screen Presentations
pt: Apresentaçõe&s no Écran

en: &Configure pages...
pt: &Configurar páginas...

en: &Assign effect...
pt: &Atribuir efeito...

en: &Go to start
pt: &Ir para o inicio

en: &Previous step
pt: Passo &anterior

en: &Next step
pt: &Próximo passo

en: &Go to end
pt: &Ir para o fim

en: &Choose Pen
pt: Escolher estilo:

en: Pen width
pt: Escolha largura:

en: Pen color
pt: Cor da selecção:

en: Font List
pt: Lista de Fontes

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Align Left
pt: Alinhar à Esquerda

en: Align Center
pt: Alinhar ao Centro

en: Align Right
pt: Alinhar à Direita

en: Enumerated List
pt: Lista Numerada

en: Unsorted List
pt: Lista Desordenada

en: Normal Text
pt: Texto Normal

en: Pen & Brush
pt: Caneta & Pincel

en: Start
pt: Iniciar

en: First
pt: Primeira

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próxima

en: Last
pt: Última

en: Assign Effect
pt: Atribuir Efeito

en: choose Pen
pt: Escolher estilo:

en: Replace all
pt: Seleccion&ar tudo

en: Doubleclick to edit
pt: Duplo click para editar

en: C&opy
pt: C&opiar

en: General
pt: Geral

en: Objects in Editing-Mode
pt: Objectos em Modo de Edição

en: Backgroud color:
pt: Cor de fundo:

en: Objects
pt: Objectos

en: Move object(s)
pt: Baixar objecto(s)

en: Resize object up
pt: Levantar objecto(s)

en: Resize object down
pt: Levantar objecto(s)

en: Resize object left
pt: Levantar objecto(s)

en: &Rotate...
pt: &Rodar...

en: &Align objects
pt: Levanta&r objecto(s)

en: &Change Picture...
pt: &Mudar Imagem...

en: &Change Clipart...
pt: &Mudar Clipart...

en: Speed of the presentation:
pt: Apresentações no Écran

en: Fast
pt: Última

en: Page number: %d
pt: Número:

en: No effect
pt: Nenhum Efeito

en: Close horizontal
pt: linhas horizontais

en: Close from all directions
pt: Aparecer da esquerda

en: Open horizontal
pt: linhas horizontais

en: Open vertical
pt: Geral

en: Value
pt: Pausa

en: Number
pt: Número:

en: Color1
pt: Cor

en: Color2
pt: Cor

en: Effect
pt: Nenhum Efeito

en: Color:
pt: Cor

en: Choose color...
pt: Escolher cor...

en: Choose style:
pt: Escolher estilo:

en: solid line
pt: linha sólida

en: dash line (----)
pt: linha de traços (----)

en: dot line (****)
pt: linha de pontos (****)

en: dash dot line (-*-*)
pt: linha traço ponto (-*-*)

en: dash dot dot line (-**-)
pt: linha ponto ponto traço (-**-)

en: no pen
pt: nenhuma caneta

en: Choose width:
pt: Escolha largura:

en: Choose line begin:
pt: Escolher estilo:

en: Choose line end:
pt: Escolher estilo:

en: Pen
pt: Caneta

en: 100% fill pattern
pt: Padrão 100% preenchido

en: 94% fill pattern
pt: Padrão 94% preenchido

en: 88% fill pattern
pt: Padrão 88% preenchido

en: 63% fill pattern
pt: Padrão 63% preenchido

en: 50% fill pattern
pt: Padrão 50% preenchido

en: 37% fill pattern
pt: Padrão 37% preenchido

en: 12% fill pattern
pt: Padrão 12% preenchido

en: 6% fill pattern
pt: Padrão 6% preenchido

en: horizontal lines
pt: linhas horizontais

en: vertical lines
pt: linhas verticais

en: crossing lines
pt: linhas cruzadas

en: diagonal lines (/)
pt: linhas diagonais (/)

en: diagonal lines (\)
pt: linhas diagonais (\)

en: diagonal crossing lines
pt: linhas diagonais cruzadas

en: no brush
pt: nenhum pincel

en: Choose gradient colors:
pt: Escolher cor...

en: Choose gradient style:
pt: Escolher estilo:

en: Brush
pt: Pincel
