kchart - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: A Simple Bar Chart
pt: Gráfico de Barras

en: X Label
pt: Etiqueta X

en: Y Label
pt: Etiqueta Y

en: KChart Error
pt: Erro do KChart

en: Could not init
pt: Não consegui inicializar

en: &Edit data...
pt: &Editar dados...

en: Bars
pt: Barras

en: Area
pt: Área

en: Lines
pt: Linhas

en: Select data
pt: Seleccionar dados

en: Select chart type
pt: Seleccionar tipo de gráfico

en: Select chart subtype
pt: Seleccionar subtipo de gráfico

en: Data setup
pt: Configuração dos dados

en: Labels and legend
pt: Etiquetas e legenda

en: Setup axes
pt: Configurar eixos

en: X-Label:
pt: Etiqueta X:

en: Y-Label:
pt: Etiqueta Y:

en: Title:
pt: Título:

en: Legend placement
pt: Colocação da legenda

en: Right/Top
pt: Direita/Topo

en: Right/Center
pt: Direita/Centro

en: Right/Bottom
pt: Direita/Rodapé

en: Bottom/Left
pt: Rodapé/Esquerda

en: Bottom/Center
pt: Rodapé/Centro

en: Bottom/Right
pt: Rodapé/Direita

en: On Top
pt: No Topo

en: In Front
pt: À Frente

en: There are no subtypes for this chart type
pt: Não há subtipos para este tipo de gráfico

en: Points
pt: Pontos

en: Lines and Points
pt: Linhas e Pontos

en: Areas
pt: Áreas

en: Use two Y axes
pt: Utilizar 2 eixos Y

en: Show full grid
pt: Mostrar grelha completa

en: Axes labelling
pt: Nomes dos eixos

en: Show values on X axis
pt: Mostrar valores no eixo dos X

en: Show every
pt: Mostrar todos

en: Show values on Y axis
pt: Mostrar valores no eixo dos Y

en: Rows
pt: Filas

en: Columns
pt: Colunas

en: Data is in:
pt: Dados estão em:

en: Use first row as description
pt: Utilizar primeira fila como descrição

en: Use first column as description
pt: Utilizar primeira coluna como descrição
