koffice - en to fr translation catalogue (67 entries)

en: KOffice Error
fr: Erreur dans KOffice

en: Can not save to remote URL
fr: Impossible d'enregistrer dans l'URL distante

en: Could not write to
fr: Impossible d'écrire sur

en: All files (*.*)
fr: Tous les fichiers (*.*)

en: Could not start server %s
fr: Impossible de démarrer le server %s

en: KSpread Error
fr: Erreur dans KSpread

en: New
fr: Nouveau

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: &New
fr: &Nouveau

en: &Save as...
fr: Enregistrer &sous...

en: &About KOffice
fr: &A propos de KOffice

en: KPresenter - About
fr: A propos de KPresenter

en: WMF Clipart Support (c) by Stefan Taferner <taferner@kde.org>
fr: WMF Clipart Support (c) par Stefan Taferner <taferner@kde.org>

en: KSpread - About
fr: A propos de Kspread

en: KCharts - About
fr: A propos de  KCharts

en: KImage - About
fr: A propos de KImage

en: KAutoformEdit - About
fr: A propos de KAutoformEdit

en: KOffice - About
fr: A propos de KOffice

en: the KOffice Team
fr: l'équipe de KOffice

en: Version: %s
    
    (c) by %s 1997 - 1998
    
    E-mail: %s 
    
    The KOffice is under GNU GPL
fr: Version: %s
    
    (c) par %s 1997 - 1998
    
    E-mail: %s 
    
    KOffice est sous GNU GPL

en: About KDE
fr: A propos de KDE

en: Page Preview
fr: Page de presentation

en: Page Layout
fr: Mise en page

en: Unit:
fr: Unité :

en: Millimeters (mm)
fr: Millimètres (mm)

en: Inches (in)
fr: Pouces (in)

en: Page Format
fr: Format de page

en: 
    Format:
fr: 
    Format :

en: 
    Orientation:
fr: 
    Orientation :

en: US Letter
fr: Lettre US

en: US Legal
fr: Légal US

en: Screen
fr: Ecran

en: Custom
fr: Personnalisé

en: US Executive
fr: Exécutive US

en: Landscape
fr: Paysage

en: Width:
fr: Largeur :

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Page Borders
fr: Marges

en: 
    Left:
fr: 
    Gauche :

en: 
    Right:
fr: 
    Droite :

en: Top:
fr: Haut :

en: Bottom:
fr: Bas :

en: Format and Borders
fr: Format et Marges

en: Head line:
fr: En-tête :

en: Left:
fr: gauche :

en: Mid:
fr: Milieu :

en: Right:
fr: droite :

en: 
    Foot line:
fr: 
    Pied de page :

en: 
    Macros:
fr: 
    Macros :

en: Header and Footer
fr: En-tête et pied de page

en: Columns:
fr: Colonnes :

en: Columns
fr: Colonnes

en: Insert Object
fr: Insérer un objet

en: UNIX Printer
fr: Imprimante UNIX

en: Could not open
fr: Impossible d'ouvrir

en: Print Dialog
fr: Impression

en: Print To:
fr: Imprimer vers :

en: File Name:
fr: Nom de Fichier :

en: Print Command:
fr: Commande d'impression :

en: Copies:
fr: Copies :

en: Printer Name:
fr: Nom de l'imprimante :

en: Tabulator &Left
fr: Tabulation &gauche

en: Tabulator &Center
fr: Tabulation &centrée

en: Tabulator &Right
fr: Tabulation &droite

en: Tabulator &Decimal Point
fr: Tabulation &décimale

en: Choose a Template
fr: Choix du modèle
