killustrator 0.7 - en to fr translation catalogue (90 entries)

en: KIllustrator Error
fr: Erreur dans KIllustrator

en: Align
fr: Aligner

en: To Front
fr: Devant

en: To Back
fr: Derrière

en: &Select All
fr: &Tout sélectionner

en: Pr&operties
fr: P&ropriétés

en: Outline
fr: Contour

en: Grid
fr: Quadrillage

en: Page Layout
fr: Mise en page

en: Setup Grid
fr: Configuration du quadrillage

en: Align to Grid
fr: Aligner sur le quadrillage

en: Group
fr: Grouper

en: Ungroup
fr: Dissocier

en: Mirror
fr: Miroir

en: Create FreeHand Line
fr: Créer des formes libres

en: Create Bezier Curve
fr: Créer une courbe de Bezier

en: Create Rectangle
fr: Créer un rectangle

en: Create Polygon
fr: Créer des Polygones

en: Create Ellipse
fr: Créer des ellipses

en: Create/Edit Text
fr: Ajouter/modifier du texte

en: Zoom In
fr: Zoom

en: About KIllustrator
fr: A propos de KIllustrator

en: Add Line Segment
fr: Ajouter un morceau de ligne

en: Alignment
fr: alignement

en: Vertically
fr: Vertical

en: Horizontally
fr: Horizontal

en: To Grid
fr: Quadriller

en: Align To Center of Page
fr: Aligner au centre de la page

en: Selection
fr: Sélection

en: Create Bezier
fr: Créer une courbe de Bezier

en: Create Oval
fr: Créer une ellipse

en: Create Text
fr: Ajouter du texte

en: Requested Font
fr: Police Requise

en: Actual Font
fr: Police actuelle

en: Family:
fr: Famille:

en: Size:
fr: Taille:

en: Weight:
fr: Epaisseur:

en: Size
fr: Taille

en: Weight
fr: Epaisseur

en: bold
fr: Gras

en: italic
fr: italique

en: Bold
fr: Gras

en: Bezier curve
fr: Courbe de Bezier

en: Clipart object
fr: Clipart

en: Objects
fr: Objets

en: Circle
fr: Cercle

en: Polygon
fr: Polygone

en: Square
fr: Carré

en: Polyline
fr: Poly ligne

en: Text
fr: Texte

en: Show Grid
fr: Montrer le quadrillage

en: Group Objects
fr: Regrouper des objets

en: Insert Clipart
fr: Insérer un Clipart

en: Insert Object
fr: Insérer un objet

en: Option
fr: Options

en: General
fr: Général

en: Unit:
fr: Unité:

en: Corners:
fr: Coin:

en: X Position:
fr: Abscisse:

en: Y Position:
fr: Ordonné:

en: Width:
fr: largeur:

en: Height:
fr: Hauteur:

en: Color:
fr: Couleurs:

en: Alignment:
fr: Alignement:

en: no selection
fr: Non sélectionné

en: multiple selection
fr: Sélection multiple

en: Reorder
fr: Reordonner

en: Rotate
fr: Rotation

en: Execute
fr: Exécuter

en: Set property
fr: Propriétés

en: Change Text
fr: Modifier le texte

en: Vertical:
fr: Verticale:

en: Relative Position
fr: Position Relative

en: Apply To Duplicate
fr: Appuyer pour Dupliquer

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Proportional
fr: Proportionnel

en: Center
fr: Centrer

en: New Document
fr: Nouveau Document

en: Open Document
fr: Ouvrir

en: Save Document
fr: Enregistrer

en: Print Document
fr: Imprimer

en: &New...
fr: Nouveau...

en: Open Recent
fr: Récemment ouvert

en: &Print
fr: &Imprimer

en: New &Window
fr: Nouvelle vue

en: &Page
fr: Page

en: &Help...
fr: &Aide...

en: About...
fr: &A propos...

en: This Document has been modified.
    Would you like to save it ?
fr: Le document a été modifié.
    Voulez-vous le sauvegarder ?

en: This Document already exists.
    Would you like to override it ?
fr: Le document existe déjà.
    Voulez-vous l'écraser ?
